Poniedziałek – Piątek
8:30 do 16:30

Zadzwoń
do nas:

17 250 94 40

CMS – system zarządzania treścią

CMS (ang. Content Management System) w dosłownym tłumaczeniu oznacza System Zarządzania Treścią. Strony internetowe oparte o tę technologię pozwalają własnoręcznie dokonywać zmian w treści bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy informatycznej.

Do podstawowych zadań tego systemu należy oddzielenie treści serwisu od jego wyglądu. W momencie wprowadzenia przez administratora zaktualizowanej treści, system zapisuje informacje w bazie danych, a następnie generuje dynamiczne strony internetowe na podstawie odpowiednich szablonów. Ułatwia to pracę osobom zarządzającym witrynami, poprzez bardziej estetyczne i intuicyjnie działanie panelu CMS, niż w przypadku statycznych plików HTML, gdzie do zmiany treści potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka programowania stron internetowych HTML.

Od 1995, czyli od momentu wprowadzenia pierwszych systemów CMS, panele administracyjne witryn internetowych znacznie się rozwinęły, dając możliwość wprowadzenia dynamicznych modyfikacji stron www, nie tylko w zakresie ich treści, ale również wyglądu. Obecnie, w zasadzie wystarczy jedno kliknięcie, aby zmienić szablon strony, a później swobodnie dostosować go zgodnie z naszymi wymaganiami.

Jak działa system dynamicznego zarządzania treścią (CMS)?

Z technicznego punktu widzenia systemy CMS są zazwyczaj oparte na bazach danych oraz na językach skryptowych, czy aplikacjach, które uruchamiane są po stronie serwera. Działania takie określane są terminem server-side. System Zarządzania Treścią nie zawsze musi być panelem do którego logujemy się z poziomu administratora poprzez stronę internetową. Może być także udostępniony w formie platformy, tzw. klient (ang. client), gdzie aktualizację witryny przeprowadzamy dzięki dostępowi do serwera i jego protokołów FTP. Do tego posłużyć nam może program Total Commander lub inny, który posiada wbudowaną opcję klienta FTP/FXP.

Zarządzanie treścią strony WWW Rzeszów

Zarządzanie treścią strony WWW

W zależności od funkcji jaką mają pełnić, systemy CMS dzieli się na kilka typów:

  • zarządzanie treścią, znajdującą się na stronach internetowych (Web Content Management),
  • zarządzanie dokumentami (Document Management),
  • zarządzanie wiedzą (Knowledge Management) ,
  • zarządzanie zasobami cyfrowymi (Digital Asset Management),
  • zarządzanie obiegiem treści (Enterprise Content Management).

Najpopularniejsze systemy CMS, np. WordPress, posiadają wiele rozszerzeń (wtyczek), takich jak: galerie zdjęć, fora dyskusyjne, czy dodatki pomagające w pozycjonowaniu. Ich instalacja jest bardzo prosta, co pozwala na poprawianie funkcjonalności naszej strony www bez znajomości specjalistycznych języków ich programowania. Warto dodać, iż do systemów CMS warto dobrać odpowiedni hosting.